Meddőség

 
Ma több nő szenved meddőségben, mint eddig bármikor. S ha valamilyen módon sikerül is várandóssá válni, a magzat megtartása újabb kihívást jelent. Meddőségről akkor van szó, ha a gyermeket tervező pár két évi (hivatalosan egy évi) védekezés nélküli házasélete eredményeként sem jön létre várandósság. Női részről a meddőség leggyakoribb oka a tüszőrepedés elmaradása vagy az egyéb okból fennálló progeszteronhiány. Ha nincs tüszőrepedés, nincs progeszteron és nincs megtermékenyíthető petesejt sem. Ha pedig van tüszőepedés, akkor a sárgatestnek megfelelő progeszteront kell előállítania ahhoz, hogy a méhnyálkahártya alkalmassá váljon a petesejt befogadására és az embrió megtartására. 
 
A nyálmintából végzett hormondiagnosztika révén sajnos jól ismert tény, hogy számos esetben a progeszteron hatása idő előtt csökken, amely a magzat megtartásának képtelenségéhez, vetéléshez vezet.
 
Amennyiben a fogamzás természetes úton nem lehetséges, a hímivarsejtek mesterséges úton történő méhüregbe juttatása jön szóba. Ha ez a beavatkozás sem hoz eredményt, lehetőség van a petesejt és a hímivarsejt szervezeten kívüli mesterséges megtermékenyítésre, majd az embrió méhüregbe történő beültetésre. Az eljárás ugyanakkor fizikai, lelki és anyagi szempontból egyaránt megterhelő, főleg akkor, ha elhamarkodottan, a természetes lehetőségek figyelmen kívül hagyása nélkül kerül alkalmazásra.